Nya planer. Min nya coach

Så här är det.

Nu är det klart. Jag har en ny coach. Jag ska börja träna med Andreas Falk.
Jag träffade honom förra veckan och vi pratade om hur han skulle kunna hjälpa mig att bli ultra utan att skada mig.
Han har många timmar av erfarenhet som gör att han tillsammans med mig ska ta fram ett träningsprogram som passar just mig.
Det känns rätt och det känns bra. Vi pratade mycket om mina mål, hur kommer vi att träna, kost, osv.
Det är spännande att ha nya utmaningar och nya mål.

Men vi kommer att börja försiktigt med träningen. Han måste hitta vad som  passar mig bäst.
Det var intressant när Andreas berättade om sig själv om sin karriär och vad han gör och allt han har sprungit!

Han satsar på att bli en av världens bästa ultralöpare.

Så nu har mitt program kommit. Jag har börjat att träna inför mina ultradrömmer!
Nu kör vi!!

13 tankar på “Nya planer. Min nya coach

  1. Ja det var väldigt tufft att springa i den terrängen… haha, jag hade underskattat det, trodde man skulle kunna springa på i vanlig fart 🙂 finns en liten filmsnutt på Vansbro marathons hemsida man kan kolla på. Men jag sprang ”bara” 23 km-klassen och det räckte fint i terrängen och värmen.

    Gud vad häftigt att ha Andreas Falk som coach! Lyllos dig!

  2. Vilken tjusig ny layout! Passande nu när du börjar ett kapitel i din träning. Det ska bli spännande att se hur du utvecklas med Andreas som coach. Lycka till med ultralöpandet!

  3. Vad fin sidan blivit! Nu blir du ultralöpare på riktigt med en ultra-blogg 🙂 Koolt!

    Riktigt spännande med en PT. Det tror jag är jättebra och nyttigt. En fin investering i sig själv.

  4. Vad kul och spännande Conny! Jag är så glad för din skull och kommer följa din väg mot ultra! Och förresten – vilken ny snygg layout på bloggen! Du är ju redan snygg och stark och smal! ;o)

  5. Så spännande att ha en ny coach! Kommer gå jättebra för dig, men du är ju fantastiskt duktig som du är ändå så 🙂

    Massa kramar vännen

  6. Hej C! Nu har jag även datorn uppkopplad i nya lägenheten. Så det blir lättare att läsa bloggar osv. Så nu hann jag läsa ikapp lite;) Stort lycka till på dina nya stigar mot nya äventyr med ny coach!! Vi har haft jättekul ihop, du har blivit så stark och uthållig! Det kommer gå bra för dig vad du än hittar på;) Jag kommer alltid finnas här som din vän. Ska bli jättekul att följa dig framöver =) Snygg bloggen har blivit! Många kramar ❤

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.