Jag fick frågan vad electrolyttabletter är som jag tar när man springer lite längre. Jag testade dem första gången i februari när jag sprang 6-timmars i Karlstad efter råd från coachen.
De jag äter heter Hammer Nutrition Endurolytes och jag köper dem från Runners Gear.
När ska man ta dem?
Kramp är kroppens sista varning att du är på väg att få slut på elektrolyter. Men din prestanda försämras och du saktar ner långt innan du känner minsta känsla av kramp.
Endurolytes förser din kropp med alla de elektrolyter, mineraler samt vitaminer som behövs för att förebygga kramp.
Coachen föreslår en tablett per timme. Det räcker.
Så undviker jag allt annat som t. ex Resorb osv under ett lopp eller långpass.
Men…vänta nu! Jag har alltid gjort en sak. Om den är bra eller inte vet jag inte. Men jag kommer ihåg det var ett de första råden jag fick från Mia. Och det är att jag tar alltid 2 Resorb-tabletter kvällen innan ett lopp. Och 2 Resorb tabletter på morgonen innan loppet. På det här sättet förbereder jag min kropp för allt salt jag kommer att svettas.
Jag känner mig trygg och kommer att fortsätta göra det! 😉
Men under tävlingen det är electrolyttabletter bl.a för undvika kramp.
Vad gör du mot krampen?
är det brus eller vanliga tabletter som man sväljer? Jag kör nog lite resorb i min vattenflaska!
Resorb före och efter.
Under passet: vatten,kanske lite cola,nötcreme,enervit gel´s, ibland lite energidryck. Har ”bara” haft kramp en gång och det var på Wien marathon 2011. Var på väg mot en sjukt bra tid. Krampen slog till vid 32 km och jag stendog :-S fick typ krypa i mål
Intressant!! Jag försöker lämna kommentarer i din blogg men lyckas inte. Har tagit bort funktionen för att kommentera? 😉
Lycka till imorgon. Vi kanske ses där? kram