Måndagsträning


Igår var det dags att springa ett fartlekpass igen. Jag var inte så sugen för att gå ut och springa efter en lång dag på jobbet men vi  vet alla hur det känns efteråt 😉
Jag sprang under 45 min och benen svarade så bra. Jag tyckte det var jättekul att springa passet och det gick ganska fort med! Men visst var det också jobbigt!
Under 25 minuter gjorde jag 5 fartökningar med olika fart och längd. När jag kom hem tittade jag på tiden och distans. Det blev 45 min och 8 km.
Vad kul! Under passet kollade jag bara på pulsen!

20120515-151108.jpg
Förresten, här om dagen läste jag på Annas blogg om att man kan ställa pulsklockan så att pulsen visas i procent istället för slag per minut. Jag ändrade på min klocka. Gud vad bra det var! På det här sättet behöver jag inte kolla och räkna i vilken nivå jag är. Utan klockan visar själv procenten. Sååå smidigt!
Fartlekpasset jag sprang igår låg mellan 75-85%!! Så enkelt!

20120515-151116.jpg
Bild: Ser ni procenten på klockan?

4 tankar på “Måndagsträning

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.