Testade Shirataki nudlar

Jag har bestämt mig för att fortsätta äta bra, god och nyttig mat som ger mig bra energi. Jag har en stor utmaning framför mig om 12 dagar! Kroppen behöver vara stark!
Från och med idag har coachen börjat att dra ner min träning då tycker jag att jag inte behöver lika mycket mat.
Jag vill gärna komma till loppet och känna att kroppen är lätt och inte svullen på grund av att jag äter bara kolhydrater, ha ha.
Alltid bra att tappa lite vikt för att bära runt lite mindre 🙂

Rätt skeptisk började vi att laga mat idag.
Hur som helst, dagens recept var baserad på konstiga nudlar som har nästan inga kalorier. De heter Shirataki.
20140630-221922-80362699.jpg
Jag gillar att laga mat som går snabbt, smakar och ser bra ut.

Kassler med Shirataki nudlar
Ingredienser:

20140630-221921-80361654.jpg

Så här gjorde vi:
Vi skar kasslern i strimlor och stekte den i en stekpanna. Vi hade i lite lök också. När de börjat få färg så hällde vi ner champinjoner och tomater. Sen saltade och pepprades alltsammans. Lät ingredienserna steka någon minut. Blandade sen nudlarna, samba oelek och soyasås i pannan. Blandade allt.
Jag serverade på en tallrik med färsk spenat!
Här är resultatet som var jättegott! Har ni testat dem?

20140630-221923-80363545.jpg

2 tankar på “Testade Shirataki nudlar

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.